Umowa kredytowa – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kredyt to często jedyne rozwiązanie kiedy w naszym życiu pojawiają się nieoczekiwane wydatki. To duże ułatwienie w razie remontu, konieczności naprawy auta czy wyjazdu na wakacje. Jest dużo okoliczności, które skłaniają nas do wzięcia kredytu, stąd też banki regularnie informują swoich klientów o aktualnych ofertach, co ma skłonić nas do skorzystania. Wzięcie kredytu wiąże się z podpisaniem umowy kredytowej. Można to zrobić online bądź trzeba udać się osobiście do jednego z oddziałów banku. Dużo zależy od tego ile pożyczamy i czy korzystamy z oferty naszego banku. W przypadku pożyczek zazwyczaj wszystko odbywa się online niezależnie od kwoty.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy dokładnie ja przeczytać, najlepiej dwa razy. Dotyczy to każdej umowy, w tym również tej o kredyt czy pożyczkę. Zwróć uwagę na oprocentowanie, koszty kredytu, prowizję, a także to jak wygląda wcześniejsza spłata. W przypadku mniejszych kwot z reguły nie ma problemy ze wcześniejszą spłatą, niemniej jednak wiele banków czy instytucji pozabankowych wymaga poinformowania o planowanej spłacie całości. Najczęściej jest to konieczność poinformowania banku na dwa tygodnie przed planowaną spłatą całości. W przeciwnym razie możemy liczyć na kary, chociażby w postaci braku zwrotu prowizji. A przecież po to spłacamy wcześniej kredyt, aby móc odzyskać część prowizji.

Sprawdzenie poprawności danych w umowie jest podstawą, jednak warto o tym przypomnieć, gdyż w pośpiechu można zapomnieć pewne rzeczy. Zwróćmy uwagę na to czy jest możliwość skorzystania z odroczenia płatności, i jak wygląda procedura. W przypadku kredytów na większe kwoty może zdarzyć się tak, że nie będziemy w stanie zapłacić raty w terminie. Stąd też warto wiedzieć jakie są kary za spóźnienie i czy w razie konieczności można odroczyć ratę w czasie.