Fundusz awaryjny – podstawa domowego budżetu!

Zastanawiając się nad tym, od czego powinniśmy rozpocząć oszczędzanie, warto w pierwszej kolejności zadbać o stworzenie sobie tak zwanej poduszki bezpieczeństwa. Jest to zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu będzie można czuć się spokojnym na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, nagłych wydatków czy po prostu konieczności zmiany dotychczasowej pracy. Ile jednak powinien wynosić tego rodzaju fundusz awaryjny i w jaki sposób go zbudować?

Przyjmuje się powszechnie, że powinno się dążyć do odłożenia kwoty stanowiącej sześciokrotność naszych comiesięcznych wydatków. Taka suma pieniędzy pozwoli nam nawet w razie utraty pracy spokojnie przeżyć na takim samym poziomie jak do tej pory, nawet roczny czas poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Co jednak zrobić, aby taką kwotę odłożyć? Przede wszystkim załóżmy sobie osobistą lokatę lub najlepiej konto oszczędnościowe w banku, na które każdego miesiąca będziemy przelewać określoną sumę pieniędzy, aż do osiągnięcia finalnego celu, jakim jest zbudowanie funduszu awaryjnego.

Ważne jest jednak, aby pod żadnym pozorem nie wypłacać tych pieniędzy na bieżącą konsumpcję. Wtedy, gdy uda nam się stworzyć optymalną poduszkę bezpieczeństwa, będziemy już mogli rozpocząć proces właściwego oszczędzania.

Podsumowanie

Fundusz awaryjny to rezerwa pieniędzy, którą należy odłożyć na przyszłość, aby mieć zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jest to ważny element domowego budżetu, ponieważ pozwala na przygotowanie się na nieprzewidziane sytuacje, takie jak utrata pracy, choroba, awaria samochodu czy naprawa domu.

Istnieje kilka powodów, dla których fundusz awaryjny jest podstawą domowego budżetu:

Bezpieczeństwo finansowe – posiadanie funduszu awaryjnego pozwala na zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi wydatkami, co przyczynia się do lepszego snu i mniejszego stresu.
Oszczędność na przyszłość – fundusz awaryjny pozwala na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość, co pomaga w realizacji długoterminowych celów finansowych.
Unikanie zadłużenia – posiadanie funduszu awaryjnego pozwala na unikanie zadłużenia i konieczności brania pożyczki w razie nieprzewidzianych wydatków.
Elastyczność – Fundusz awaryjny pozwala na elastyczność w planowaniu wydatków i przygotowanie się na różne scenariusze.

Fundusz awaryjny powinien być odłożony na różnego rodzaju nieprzewidziane wydatki, dlatego też, jego wielkość powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Zaleca się odkładanie ok. 3-6 miesięcy wydatków bieżących, jednak to zależy od indywidualnej sytuacji finansowej.