Czy renta za mieszkanie może się opłacać?

Będąc osobą starszą ciężko jest znaleźć pracę. Renty i emerytury często nie starczają na godziwe życie. Los ludzi starszych jest często trudniejszy, niż się może wydawać. A przecież ich potrzeby finansowe są często takie same lub nawet większe jak osób młodszych. Dzieje się tak ze względu na pojawiające się schorzenia czy problemy zdrowotne. Konieczność wykupienie niezbędnych lekarstw, których ceny mogą jeszcze dodatkowo przyprawić o zawrót głowy, często wiąże się z poniesieniem sporych wyrzeczeń.

Osoba starsza musi niczym dobrej klasy cyrkowiec, żonglować pomiędzy tym na co w danym miesiącu może sobie pozwolić a tym co musi poczekać. Najczęściej oszczędza na jedzeniu tak aby móc wykonać opłaty za mieszkanie czy dom oraz wykupić niezbędne lekarstwa. To wszystko jednak daje do myślenia. Czy osobą starszym nie da się pomóc, gdy nie mogą liczyć na rodzinę? Czy po przekroczeniu pewnego wieku godziwe życie jest niemożliwe? Nie, nie tak być nie może.

Każdy ma szansę poprawić swój los, także i przede wszystkim osoby starsze. Taką pomocną dłoń dla osób starszych wyciągają banki, kusząc ciekawym rozwiązaniem w postaci odwróconej hipoteki. Zasada działania tego „produktu” opiera się na podpisaniu umowy, w której osoba starsza przepisuje na rzecz banku swoje mieszkanie/dom w zamian za otrzymywanie comiesięcznej renty. Oczywiście wysokość tej renty uzależniona będzie od wartości mieszkania oraz innych czynników, które oceni wnikliwie bank. Niemniej jednak jest to opcja do przemyślenia i gruntownej analizy. System ten mimo, iż w naszym kraju nie jest aż tak popularny, to w innych krajach cieszy się uznaniem.

Wynikać to może z faktu, że Polska nadal jeszcze posiada rozwiniętą sieć rodzinną, gdzie z pokolenia na pokolenie przekazuje się dom czy mieszkanie. W innych krajach straciło to już sens a po drugie osoby starsze mają inne podejście do życia, uznając, że po 60-ce zaczyna się dopiero życie. Jednak czy ta opcja oferowana przez banki jest wolna od wad? Oczywiście, że nie. Bank jest w końcu podmiotem, który musi na takiej opcji zarobić – dziś nic za darmo. Renty są w końcu udzielane dopiero po przekroczeniu 65 roku życia. A nikt na świecie nikomu nie może dać gwarancji jak długo będzie żył. Na tym właśnie bazują banki a my możemy zaryzykować. Przyglądając się bliżej temu problemowi okazuje się, że mimo iż dostajemy rentę do końca życia, to suma jaką w całkowitym rozliczeniu otrzymamy jest zdecydowanie niższa od wartości mieszkania.

Warto zatem zastanowić się, czy nie lepiej będzie sprzedać swoje mieszkanie i kupić mniejsze, a zaoszczędzone pieniądze odłożyć i w razie konieczności wykorzystać. To jaką opcję wybierze starsza osoba zależeć będzie jednak od jej decyzji i sytuacji w jakiej się znajduje. Niestety na to wszystko potrzeba sporo sił i cierpliwości.

Podsumowanie

Dożywotnia renta w zamian za mieszkanie to rozwiązanie, które może być opłacalne dla niektórych osób, ale nie dla wszystkich. W takim przypadku, osoba udzielająca renty (rentier) przekazuje swoje mieszkanie osobie, która będzie je zamieszkiwać (rentujący) i otrzymuje od niej dożywotnią rentę. Rentujący z kolei ma prawo do zamieszkiwania w mieszkaniu do końca swojego życia.

Jest to rozwiązanie które może być korzystne dla osób starszych, które nie mogą już samodzielnie utrzymać swojego mieszkania, ale chcą mieć pewność, że będzie ono zamieszkiwane przez kogoś bliskiego lub po prostu nie chcą sprzedawać swojego mieszkania, jednocześnie potrzebując dodatkowych środków finansowych na starość.

Jednak, należy pamiętać, że dożywotnia renta jest zobowiązaniem na całe życie, a więc, jeśli rentier umrze przed rentującym, to rentujący nie będzie już otrzymywał renty. Rentujący musi także ponosić koszty utrzymania mieszkania, takie jak opłaty za media, remonty i inne wydatki. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o udzieleniu dożywotniej renty, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz skonsultować się z doradcą finansowym lub prawnym.