Czy warto teraz zaciągać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to forma kredytowania, która staje się coraz bardziej popularna i coraz chętniej zaciągana. Przyczyna takiego stanu rzeczy, jest coraz bardziej podnoszący się komfort życia, oraz rozwój cywilizacyjny. W chwili obecnej każde młode małżeństwo najchętniej zamieszkałoby w pięknym domu bądź mieszkaniu, urządzonymi w najwyższym standardzie. Do tego przydałyby się od razu dwa piękne samochody i wakacje za granicą co roku.

Takie oczekiwania i marzenia sprzyjają rozwojowi rynku kredytowego w Polsce. Trudno bowiem oczekiwać aby młode małżeństwa miały możliwość wybudować dom w przeciągu nawet kilku lat, wyłącznie z oszczędności, które bardzo ciężko odłożyć w dzisiejszych czasach. Dlatego też coraz więcej młodych małżeństw podpisuje w banku umowę kredytowa podpisana na sumę około trzystu tysięcy złotych. Taka kwota jest wystarczająca w momencie kiedy małżeństwo zamierza wybudować niewielki jednorodzinny dom, bądź zakupić niewielkie mieszkanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że w momencie kiedy rodzina wprowadzi się do domu, w ów czas przez najbliższe trzydzieści, czy nawet czterdzieści lat budżet domowy będzie obciążony miesięczną rata kredytu. Taka sytuacja dla wielu osób wciąż jest nie do pojęcia i dlatego część ludzi nie decyduje się na tego rodzaju rozwiązania. Z punktu widzenia ekonomicznego, kredyt hipoteczny jest kredytem opłacalnym. Wpływają na to dwa podstawowe czynniki, które sprawiają, że miesięczne raty nie są druzgocące. Po pierwsze kredyt jest rozłożony na długi okres kredytowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient związuje się z bankiem na długo zatem bank jest w stanie zaoferować korzystne oprocentowanie – a to już drugi atut.

Kredyty hipoteczne są aktualnie najniżej oprocentowanymi kredytami na rynku. Miesięczna rata kredytu nie jest zatem druzgocąca dla budżetu rodziny, nawet zarabiającej przeciętnie. Paradoksalnie zatem największym plusem i minusem tego kredytu jest długi okres kredytowania.

Podsumowanie

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i osobistych celów. Warto jednak pamiętać, że rynek kredytów hipotecznych jest ciągle zmieniający się i zależy od wielu czynników ekonomicznych, takich jak stopy procentowe, inflacja, ceny nieruchomości i wiele innych. W momencie, gdy stopy procentowe są niskie, kredyty hipoteczne są bardziej dostępne i opłacalne.

Warto też pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długi okres czasu i trzeba być przygotowanym na regularne spłaty rat. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i skonsultować się z doradcą kredytowym.