Czy singiel wybuduje dom na kredyt?

Kredyty na budowę domów, czy kupno mieszkań stają się coraz bardziej popularne i pożądane. Wynika to z aktualnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju oraz rosnących wymagań ludzi. W związku z tym, że cały czas mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym, mało kto jest sobie w stanie pozwolić na to aby wybudować dom, czy kupić mieszkanie za gotówkę.

Taka inwestycja wymaga bowiem bardzo dużych nakładów finansowych. Koszt budowy niewielkiego jednorodzinnego domu, bądź zakup dwupokojowego mieszkania (w zależności oczywiście od położenia) waha się w granicach trzystu tysięcy złotych. Taka kwota jest bardzo często nie do osiągnięcia dla małżeństwa a co dopiero dla osoby żyjącej w pojedynkę. Dlatego też kredyty hipoteczne stały się swojego rodzaju hitem bankowym.

Banki oferują kredytobiorcom możliwość szybkiego uzyskania właśnie takiej kwoty, aby zrealizować marzenie o własnych czterech ścianach, w zamian za co nalicza sobie określone oprocentowanie oraz „wiąże klienta ze sobą” na kolejne trzydzieści albo czterdzieści lat. Oferta ta jest o tyle korzystna, że posiada najniższe obecne na rynku oprocentowanie względem kredytów oraz długoterminowy okres spłaty. Oferta tego typu jest z zasady kierowana do młodych małżeństw, które chcą szybko stać się osobami niezależnymi mieszkaniowo.

Jednak nie tylko osoby będące w związku małżeńskim mogą starać się o tego rodzaju kredyt. Osoby samotne także mają szanse na to, aby skorzystać z tej oferty. Muszą jednak wykazać, że ich miesięczny dochód to nie mniej niż dwa i pół tysiąca złotych. Poza tym, muszą liczyć się z tym, że bank wymusi na nich poniesienie dodatkowych kosztów związanych z wykupieniem obowiązkowego dla nich, ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, choroby, wypadku i tym podobne. Taka procedura jest standardem w przypadku każdego banku. Nie jest to polityka mająca na celu dyskryminacje singli, ale wyłącznie czynności mające na celu zabezpieczenie banku.

Podsumowanie

Singiel może wziąć kredyt na budowę domu. Proces ubiegania się o kredyt na budowę domu dla singla jest podobny do procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny dla osób będących w związku małżeńskim.

Aby uzyskać kredyt na budowę domu, singiel będzie musiał spełnić standardowe wymagania kredytowe, takie jak: posiadanie stabilnego źródła dochodu, wystarczającego wkładu własnego, dobrej historii kredytowej oraz zdolności kredytowej. Bank będzie też wymagał od singla przedstawienia dokumentów potwierdzających zakup działki, zatwierdzonego projektu budowlanego, a także umowy z wykonawcą.

Procedura ubiegania się o kredyt na budowę domu jest skomplikowana i wymaga złożenia wielu dokumentów oraz spełnienia wielu formalności. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu, singiel powinien dokładnie zapoznać się z warunkami i wymaganiami banku oraz przeanalizować swoją sytuację finansową, aby mieć pewność, że jest w stanie spłacić kredyt.