Debet, a kredyt odnawialny

Wiele osób błędnie zamiennie stosuje dwa pojęcia, mianowicie debet oraz kredyt odnawialny. Produkty te są bardzo zbliżone do siebie pod względem funkcjonalności. Różnic jest zaledwie kilka, ale jeżeli wejdzie się w szczegóły są one znaczące. Mianowicie, jeżeli chodzi o debet, to maksymalna kwota jest dużo niższa niż kredytu odnawialnego, bowiem kwota debetu nie może być wyższa niż miesięczny wpływ na konto.

Po drugie, aby korzystać z debetu nie trzeba się o niego ubiegać tak jak o kredyt odnawialny. Pod warunkiem posiadania pozytywnej historii kredytowej wystarczy tylko i wyłącznie podpisać umowę rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego z dostępnym saldem debetowym i na podstawie wpływów na konto zostaje on przyznany. Wiele banków nie pobiera opłaty za fakt przyznania debetu, naliczając tylko i wyłącznie odsetki od kwoty, która zostanie wykorzystana. Wydawać by się mogło, że jest to produkt bez wad, niestety posiada on kilka ograniczeń.

Pierwszym z nich jest okres spłaty, który nie może przekroczyć trzydziestu dni. Co prawda wystarczy na jeden dzień wpłacić środki w wysokości pozwalającej pokryć debet i na drugi dzień znowu z niego korzystać, ale mimo wszystko należy o tym pamiętać. Kolejnym minusem tego produktu jest oprocentowanie, które jest wyższe od typowego kredytu czy pożyczki, kredytu odnawialnego, a często również wyższe od oprocentowania na karcie kredytowej. Produkt ten należy traktować jako taki margines bezpieczeństwa, z którego można skorzystać, ale w przypadku częstego korzystania bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kredytu odnawialnego, czy też z karty kredytowej, bowiem oszczędności na koszcie odsetkowym w skali roku, a w przypadku dłuższego okresu będą na tyle wysokie, że z nawiązką zwrócą koszt związany z utrzymaniem tych dwóch produktów kredytowych.

Podsumowanie

Debet to rodzaj kredytu, który jest udzielany przez bank na podstawie rachunku bieżącego. Bank udziela debetu, pozwalając klientowi na wykorzystanie środków na rachunku bieżącym, które przekroczyły jego wpływy. Klient jest zobowiązany do spłaty kredytu w ciągu miesiąca, a oprocentowanie jest naliczane tylko od kwoty, której użył.

Kredyt odnawialny natomiast jest to rodzaj kredytu, który jest udzielany przez bank na określony cel, a kwota kredytu jest przekazywana na rachunek bankowy klienta. Kredyt odnawialny jest udzielany na okres dłuższy niż jeden miesiąc, a oprocentowanie jest naliczane od całej kwoty kredytu, niezależnie od tego ile z niej zostało wykorzystane.

Innym ważnym rozróżnieniem jest to, że debet jest automatycznie odnawiany po każdym okresie rozliczeniowym i jego limit jest uzależniony od wpływów na koncie, z kolei kredyt odnawialny ma określony limit i termin spłaty.