Na kredyt czy za gotówkę?

Jest całkiem spora grupa osób, które nigdy wcześniej nie zaciągały żadnych kredytów w bankach jednak obecnie zastanawiają się nad takim rozwiązaniem. Refleksja nad możliwością zaciągnięcia kredytu zwykle przychodzi pod wpływem obserwacji otoczenia. Widzimy swoich znajomych oraz członków rodziny, którzy co jakiś czas zaciągają kredyty i wszystko wskazuje na to, że żyją sobie całkiem nieźle.

Zwyczaj niezaciąganie kredytów jest charakterystyczne dla osób, które podchodzą bardzo emocjonalnie do faktu zadłużania się. Przed zaciągnięciem kredytu hamuje je przede wszystkim strach przed przyszłością, obawa, że coś się zmieni na gorsze i spłata nie będzie możliwa.

Tymczasem praktyka pokazuje, że kredyty wcale nie są czymś złym a po ich zaciągnięciu również można prowadzić normalne życie. Ważne jest natomiast to, aby kredyty zaciągać bardzo rozważnie, dokładnie analizować swoją sytuację oraz krytycznym okiem patrzeć na oferty kredytowe. Jeśli kredyt nie jest przesadnie drogi a okres spłaty nie trwa zbyt długo prawdopodobnie jego spłata nie przysporzy większych problemów.

Zaciąganie kredytów jest wskazane szczególnie w przypadku zakupu mieszkania oraz w wypadku wszelkich inwestycji, które w przyszłości przyniosą dochód. Jest także wiele sytuacji, w których zwyczajnie jesteśmy skazani na kredyty. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy przydarzy nam się awaria sprzętu albo podupadniemy na zdrowiu.

Kredyty zaciągamy także, gdy jest okazja kupienia czegoś po wyjątkowo atrakcyjnej cenie, na przykład używanego auta. Z kolei, gdy chcemy kupić telewizor, pralkę albo wyjechać na wczasy za granicę lepiej jest odkładać pieniądze niż zaciągać kredyt. Trzeba być świadomym tego, że kupując sprzęt domowy na kredyt płacimy zwykle drożej. Wyjątkiem są kredyty 0% ale i tutaj często są haczyki, gdyż oferty takie dotyczą niezbyt chodliwych modeli czy pozycji ze starych katalogów.

Tak więc zadłużenie jako takie nie jest zjawiskiem negatywnym, należy jednak nie nadużywać kredytów wtedy gdy sytuacja domowa budżetu oraz dochody są niepewne.

Podsumowanie

Decyzja między zaciągnięciem kredytu, a zakupem za gotówkę zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i osobistych celów. Kupno za gotówkę oznacza, że masz od razu pełną kontrolę nad swoimi finansami i nie jesteś zobowiązany do spłaty rat kredytowych. Jednak, wymaga to posiadania odpowiedniej ilości gotówki, co nie jest możliwe dla wszystkich.

Kredyt z kolei pozwala na zakup nieruchomości, samochodu czy innego produktu, którego nie moglibyśmy kupić za gotówkę. Jednak, kredyt wiąże się z regularnymi spłatami rat oraz kosztami dodatkowymi, takimi jak prowizja banku czy ubezpieczenie. Dlatego też, przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, swoje potrzeby oraz cele, i skonsultować się z doradcą kredytowym.