Kiedy wybrać się po kredyt na mieszkanie?

Chyba każdy marzy o własnym mieszkaniu, a najlepiej własnej działce na której znajduje się piękny dom. Żyjemy jednak w czasach kiedy to próba realizacji naszych marzeń natrafia na poważny i podstawowy problem natury finansowej. Zdecydowana większość młodych osób, nawet jeśli pracuje, dobrze zarabiając, nie jest w stanie wyłożyć bezpośrednio tak ogromnej gotówki jak jest konieczna do zakupu mieszkania czy tez budowy własnego domostwa. Jak więc zrealizować swoje plany?

Najrozsądniej jest wziąć kredyt hipoteczny i spłacać go ponosząc koszty mniejsze niż w przypadku dzierżawienia takiej samej klasy mieszkania u obcej osoby, która musi na tym tak samo zarobić jak bank zarabia na udzielaniu kredytów. Pytanie brzmi więc czy po kredyt udać się od razu? Jeżeli żyjemy w rodzinie w której obydwie osoby pracują, a co więcej ich dochody są stałe i regularnie zasilają rachunek bankowy, to nie powinniśmy zwlekać i udać się do różnych instytucji finansowych, aby sprawdzić jak oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Obecnie raczej nie ma powodów, aby wystrzegać się kredytów w złotówkach, gdyż ryzyko walutowe związane z kredytem w innej walucie jest zdecydowanie wyższe niż kilka lat temu, a jednocześnie banki są zdecydowanie mniej przychylne takim produktom finansowym.

Należy mieć na uwadze, że nieciekawa sytuacja jaką obecnie przeżywają kraje europejskiej unii walutowej (głównie Grecja, Irlandia, Włochy i Hiszpania) może mieć również zły wpływ na nasze portfele oraz możliwości realizacji naszych marzeń o własnym mieszkaniu. Skomplikowana sytuacja w jakiej znalazły się europejskie banki może w najbliższych latach doprowadzić do ostrego wyhamowania procesu udzielania kredytów hipotecznych. Staną się więc one trudniej dostępne oraz warunki jakie będą proponowane kredytobiorcą mogą być zdecydowanie gorsze niż obecnie. Dlatego jeżeli mamy pewność, że chcemy tą droga realizować nasze plany nie warto czekać i już dzisiaj przystąpić do działania, a w nieodległej przyszłości cieszyć się miłymi chwilami z rodziną we własnym domu.

Podsumowanie

Najlepszy czas na wzięcie kredytu hipotecznego może różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji finansowej i celów. Niemniej jednak, istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego:

Stopa procentowa: Stopa procentowa ma bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytowych. Im niższa stopa procentowa, tym niższe raty. Dlatego też, może być korzystniej wziąć kredyt hipoteczny, gdy stopy procentowe są niskie.

Stabilność rynku nieruchomości: Kupno nieruchomości w czasie, gdy rynek jest stabilny, oznacza, że istnieje mniejsze ryzyko, że cena nieruchomości spadnie. W czasie stabilnego rynku, ceny nieruchomości są stałe lub rosną powoli, co oznacza, że istnieje mniejsze ryzyko, że cena nieruchomości spadnie i będzie trudniej ją sprzedać w przyszłości. Dlatego też, może być korzystniej wziąć kredyt hipoteczny, gdy rynek nieruchomości jest stabilny.