Obsługa zamożnych klientów w bankach

Chociaż dla banku każdy klient jest cenny, to jednak nie każdy w jednakowym stopniu. Dla instytucji tej szczególnie istotne jest, aby zdobyć klientów wśród zamożniejszej części społeczeństwa. Wiele banków ma specjalną ofertę dla zamożnych klientów. Specjalny system obsługi obejmujący bogatszych klientów określa się mianem bankowości prywatnej (private banking). W ramach tej bankowości klienci mogą korzystać z produktów bankowych na specjalnych warunkach.

Często banki oferują takim klientom znacznie korzystniejsze warunki dotyczące różnych produktów bankowych niż jest to w standardzie. Wśród produktów oferowanych w ramach bankowości prywatnej można wymienić np. konta osobiste, karty kredytowe, lokaty, kredyty. Także jakość obsługi klienta jest wobec takich klientów na o wiele wyższym poziomie. Standardem w prywatnej bankowości jest indywidualna obsługa klienta. Obsługą klientów w bankowości prywatnej zajmują się najbardziej kompetentni pracownicy banków. Ponadto bankowość prywatna daje też klientom możliwości, jakich zwykły klient banku nie posiada. Mogą oni np. negocjować oprocentowanie lokat.

Z bankowości prywatnej może skorzystać osoba posiadająca w banku duży depozyt (na koncie osobistym, lokatach oraz w innych produktach bankowych), ale i klient, który otrzymuje wysokie regularne wynagrodzenie na konto w danym banku. Każdy bank ma własne przepisy określające, jaki depozyt musi posiadać klient w banku lub jakie zarobki otrzymywać, aby móc korzystać z bankowości prywatnej. Może się więc zdarzyć, że mimo, iż jeden bank nie uzna, że w tym przypadku może mieć zastosowanie indywidualne podejście, to inne banki mogą bankowość prywatną zaproponować. Oferta bankowości prywatnej jest bardzo atrakcyjna i jeśli ktoś spełnia wymogi stawiane przez banki, to warto się nią zainteresować.

Jeśli natomiast ktoś trzyma w banku duże sumy i nie otrzymuje żadnej gratyfikacji z tego tytułu, gdyż nie istnieje w nim private banking albo źle to funkcjonuje, to warto przenieść wkład do banków, gdzie standardem jest indywidualne podejście do takiego klienta. Są cztery główne powody, dla których bankowość prywatna warta jest zainteresowania, to: indywidualne podejście do klienta, produkty bankowe na bardziej atrakcyjnych warunkach, możliwość negocjowania warunków i doskonała obsługa klienta.

Podsumowanie

Obsługa zamożnych klientów w bankach, zwanych również klientami VIP, oznacza specjalne traktowanie tych klientów przez bank. Banki oferują szereg usług i produktów specjalnie dostosowanych do potrzeb zamożnych klientów, w tym:

Konta osobiste: Konta specjalnie dostosowane do potrzeb zamożnych klientów, z wyższymi limitami transakcyjnymi i wyższym oprocentowaniem.

Karty kredytowe: Karty kredytowe dla zamożnych klientów oferują większy limit kredytowy, specjalne programy lojalnościowe i dodatkowe ubezpieczenia.

Kredyty: Banki oferują kredyty specjalnie dostosowane do potrzeb zamożnych klientów, takie jak kredyty hipoteczne, kredyty inwestycyjne i kredyty samochodowe.

Usługi inwestycyjne: Banki oferują usługi inwestycyjne specjalnie dostosowane do potrzeb zamożnych klientów, takie jak doradztwo inwestycyjne, zarządzanie portfelem i usługi typu private banking.

Usługi concierge: Banki oferują usługi concierge, które polegają na specjalnym traktowaniu zamożnych klientów, takie jak specjalne wsparcie w codziennych sprawach, takich jak rezerwacja biletów, rezerwacja stolika w restauracji, rezerwacja noclegów, organizacja podróży czy zakupy.

Doradztwo bankowe: Banki oferują doradztwo bankowe specjalnie dostosowane do potrzeb zamożnych klientów, w tym doradztwo w zakresie inwestycji, planowania emerytalnego, zarządzania majątkiem czy spraw związanych z podatkami.

Usługi private banking: Banki oferują usługi private banking, które polegają na specjalnym traktowaniu zamożnych klientów, takie jak indywidualne doradztwo, specjalne konta i karty kredytowe, usługi inwestycyjne, usługi concierge oraz specjalnego opiekuna, który jest odpowiedzialny za całościowe zarządzanie finansami klienta.

Te usługi są przeznaczone dla zamożnych klientów, którzy mają wyższe wymagania i potrzeby. Banki zazwyczaj wymagają od klientów posiadania określonego poziomu oszczędności czy dochodów, aby skorzystać z tych usług, jednak zależy to od oferty banku.