Prognozy hipotek na rok 2012

Zapowiada się, ze bieżący rok będzie stabilny pod względem ilości udzielonych kredytów na zakup nieruchomości, mieszkań czy budowę. W 2010 roku udzielono kredyty hipoteczne ponad 230 tysiącom klientów. To więcej o około 40 tysięcy od ilości kredytów w 2009 roku. Jednocześnie według przewidywań specjalistów bankowych oraz ekonomistów jest to o około 20 tysięcy więcej niż udzielonych zostanie w bieżącym roku.

Rekordowy pod tym względem był jak na razie rok 2008, kiedy to udzielono kredyty w ilości przekraczającej 250 tysięcy. Przewidywana mniejsza inwestycja kredytowa spowodowana jest zmniejszonym zainteresowaniem kredytami ze względu na dominujące pesymistyczne nastroje konsumentów oraz kryzys gospodarczy czy też walutowy, co nie sprzyja chęci do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań finansowych. Zdaje się, że również poważną przyczyną ograniczenia ilości udzielanych kredytów były istotne zmiany w programie Rodzina na swoim, ograniczające dostęp do dopłat tym, którzy skończyli 35 lat lub też takim, którzy chcieliby kupić mieszkanie na rynku wtórnym, a nie pierwotnym. Mniejsza jest też cena mieszkania, którego zakup miałby podlegać programowi.

Kredyty hipoteczne w poprzednim roku były zaciągane na przeciętną wartość ponad 200 tysięcy złotych. A następny bilans podsumowujący ilość zaciąganych kredytów będziemy mogli zrobić dopiero pod koniec bieżącego roku lub na samym początku 2013.

podsumowanie

W 2012 roku rynek kredytów mieszkaniowych w Polsce będzie raczej stabilny. W tym okresie stopy procentowe będą relatywnie niskie, co umożliwi kredytobiorcom uzyskanie kredytów mieszkaniowych na atrakcyjnych warunkach. Wiele banków oferować będzie kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem niższym niż 10%, co będzie korzystne dla kredytobiorców.

Jednak w 2012 roku wiele osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich, zaczyną odczuwać skutki kryzysu finansowego z 2008 roku, który doprowadził do gwałtownego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki. Wiele osób z kredytami we frankach szwajcarskich będzie miało trudności z uregulowaniem rat kredytowych, co doprowadzi do problemów finansowych i utraty nieruchomości.

Rynek nieruchomości w 2012 roku będzie stabilny, co przyczyni się do korzystnych warunków zakupu nieruchomości. Wiele osób zdecyduje się na zakup mieszkania lub domu jako inwestycję na przyszłość.

Ogólnie rynek kredytów mieszkaniowych w 2012 roku będzie stabilny, choć będą istniały pewne ryzyka związane z kredytami we frankach szwajcarskich, które mogą mieć negatywny wpływ na niektórych kredytobiorców.